Trend Micro’nun yaptığı açıklamada, WORM_MEYLE.B adlı solucanı indirmenizle sonuçlanan bir e-posta alıyorsunuz. Konusu ‘Here you have’. Ancak konu başlıkları çeşitlilik gösterebilir ki iş ilanı ve bedava film gibi vasyasyonları görülmüş.

Yazı içinde verilen PDF linkine tıklayınca solucan bulaşıyor ve daha sonra kendini e-posta üzerinden tanıdıklarınıza göndermek üzere harekete geçiyor. USB sürücülere de yayılmak üzere tasarlanan solucan, sisteminizin zararlı sitelere bağlanmasını da sağlıyor.

Solucanın kapalı durumda olan güvenlik servislerini iptal edebildiği de gözlenmiş. Yani bir sebepten virüs programınızı kapattıysanız, solucan virüs programınızı etkisiz hale getiriyor. Solucan aynı zamanda sisteminize  BKDR_BIFROSE.SMU olarak tanımlanan bir de arka kapı açıyor ki bu da sisteminizi dışa açmak demek. Solucanın Yahoo Messenger’a bulaşmaya çalıştığı da saptanmış. Yani kendini arkadaşlarınıza mesaj olarak gödnermeye de programlı.

Solucan aslında WORM_AUTORUN.NAD olarak daha önce yakalanan bir solucanın yeni versiyonu.

İngilizce konu başlıkları ile gelen e-postaları zaten çok kişi açmıyordur ama bir kez yayılınca güvendiğiniz birinden gelen bir link şeklinde karşınıza çıkıp sizi gafil avlayabilir. Ayrıca USB belleklerle de yayıldığından bu da dikkat edilmesi gereken ikinci unsur.

Kullandığınız güvenlik yazılımını güncelleyin ve mutlaka açık tutun.

"Yeni bir solucan bilgisayarları tehdit ediyor" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. montevo

  linux kurmak gerekli artık

  • 4 sene ubuntu 10 sene linux tecrübesi olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki bunu 3-4 sene önce dile getirseniz size %100 katılırdım. Fakat şu an durum değişti. Sosyal ağların yaygınlaşmasıyla birlikte kötü niyetli kişiler kişisel bilgilerinizi çalmak için bu mecraları kullanmaya başladı. Örneğin Facebook’ta izin verdiğiniz bir uygulama ile e-posta adresinize kadar her şeyinizi öğrenebiliyorlar. Bunun linux veya bsd kullanmakla alakası yok. Linux kullanarak sadece sisteminizi korursunuz kendinizi değil.

   • bLaCkSouL

    Dediğiniz doğru olabilir fakat şu anki durumda kullanıcıların daha bir bilinçli olması şart. Bahsettiğiniz gibi “kullanıcının izin vermesi” ile sizin bilgilerinizin alınması ile tamamen normal kullanımda sizin rızanız olmadan sisteme bir zararlının bulaşıp hesabınızda kayıtlı başka kullanıcıların bilgilerini alması, kişisel dosyalarınıza erişebilmesi, sohbetlerinizin kayıtlarını tutması, kullandığınız sisteme zarar vermesi ve hatta sisteminizdeki ücretli uygulamaların lisans bilgilerini bile çalması ayrı bir olay. Ayrıca linux ve türevleri sistemler kullanıldığında alınan performans ve stabilitenin de ayrı bir yeri var.

  • deadly105

   Aynen mesela ben bu mesajımı Pardus 2009.2 den yazıyorum.Yalnız linux için fazla oyun yok.O yüzden 2. işletim sistemi olarak Windows da kullanıyorum.

 2. btecc1

  Kardeşim her emaile zıplayıp açarsan emailde sana zıplar açar. dandik bişey geldiğinde belli ediyor zaten kendini. atlama ustune ….

 3. deli bunlar

  solucanlara karşı en etkili yöntem, evde balık besleyin.

 4. balance

  Solucan kimsenin umrunda değil, ancak yılan gibi soktuğunda acısı belli olur.

  • deli bunlar

   acısını biliyorsunuz sanırım? tecrübenizi paylaşırmısınız!

   işlecimi yanar ?

   2 gb ramler 512 mb olarak mı çalışır ?

   patron zam yapmazmı ?

   akbile zammı gelir ?

   solucan yılan gibimi sokar ? (la fontain görse gurur duyardı seninle)

   aslında yılan idi de biz solucan olarak mı gördük ?

   aydınlatılmak istiyoruz hocam yardım et bize,
   yazıp gitmeyin lütfen.

   • heruamarth

    *Kişisel bilgileriniz başkasının eline geçer,
    *Spam mesajlar daha fazla gelir,
    *Sisteminizde veri kayıpları yaşanabilir ve çalıştığınız projeleriniz güme gidebilir, tez yazdığınızı ve üç aylık çabanın silindiğini düşünün,
    *Bilgisayarınızdan bankacılık işlemleri yapıyorsanız bu bilgiler başkalarının eline geçebilir.

    falan filan…

   • balance

    Boş muhabbet yapmışsın zaten gereken cevabı ‘heruamarth’ vermiş. Sen evde balık beslemeye devam et. Arada birde balık tutmaya da gidersin.

    • deli bunlar

     balansı bozuk arkadaşım:
     boş muhabbet derken ?

     solucan bilgisayarları tehdit ediyor başlıkta,
     ne bekliyordun.

     solucan bilgisayarları tehditmi eder?

     solucan toprak kahvesinden arkadaşlarını toplayıp balansmı bozar ?

     her solucan tehdit unsurumu?

     arkadaş solucan sokarsa görürsün demiş!
     yazıp gitmiş, Ne demek sence bu?

     Bende arkadaşa sordum solucan ne yapar?

     Birisi çıkıp abuk sabuk yazınca bir şey olmuyor,
     biz kinaye yapınca zoruna gidiyor.

     balansını bozduysak, kızma birader,
     ufacık bir solucan seni niye ürküttü?

     • balance

      balansı düzgün arkadaşım dedim illa polemik olmasın ama neyse. Balansın düzgün olduğuna göre sana biri iyi balans ayarı çekmiş. Ayrıca solucanın beni ürküttüğü falan da yok. Ürken sensin ki balık beslemek lazım diyorsun.

Mesaj gönder »