Birkaç hafta önce tespit edilen bir “fidye yazılımı” çoğunlukla Rus kullanıcıları etkilemiş ve yaklaşık 2500 kişiden 30bin dolara yakın para sızdırılmış. Yetişkinlere yönelik sitelerden yayılan zararlı yazılım sadece Aralık ayında 137bin kez indirilmiş.

Bilgisayarı veya bilgisayardaki veriyi “esir alarak” karşılığında fidye isteyen yazılımlara ransomware (tam çevirisiyle fidye yazılımı) deniyor. Gerekli sistem hizmetlerini devre dışı bırakarak, sistem açılışında görüntüyü engelleyerek veya kişisel dosyaları şifreleyerek bilgisayar esir alındıktan sonra kullanıcı para ödemeye veya şifreyi çözecek programı satın almaya zorlanıyor.

Şimdi ise benzer özelliklere sahip yeni bir trojan dolaşıyor ve yine Rus kullanıcılara yönelik. Bu kez trojan bir video oynatıcısı görünümünde. Oynat’a tıklandıktan sonra kullanıcıdan bir dosyayı indirmek için anlaşmayı onaylaması isteniyor.

Üstelik -uydurma da olsa- okunacak bir anlaşma bulunmuyor. İptal etmeye çalışmak işe yaramıyor ve dosya indirilmesinin ardından sistemin 5 saniyede kapanacağını söyleyen bir uyarı çıkıyor. Sistem yeniden başladığında ise kullanıcıyı ekranı kaplayan bir uyarı karşılıyor.

Uyarıdan kurtulmak için 15 dolar (450 Ruble) ödenmesi isteniyor. Öte yandan yazılım aslında dosya şifrelemesi yapmıyor. Sistem güvenli modda açıldığında dosyalara ulaşılabiliyor.

Saldırganlar çalışmalarının(!) karşılığını aldığı sürece devam edecekler gibi görünüyor ve kullanıcıların para ödemesi bu yönde teşvik etmekten başka işe yaramıyor.

"Rus kullanıcılar fidye yazılımı mağduru" ile ilgili kullanıcı mesajları

  1. Bomba bir uygulamaymış. :D 256 Bit filan şifreleme yapıyorsa 30 dolar da feda olsun. :D

  2. Bu teknolojiyi en yakın zamanda ithal ederiz. Böyle şeylerden hiç kusur kalmaz memleketimiz.

Mesaj gönder »