Facebook’ta tanımadığınız kişilerin kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemek için yapmanız gerekenler çok basit.

İlk önce www.facebook.com adresine  giriş yapıp hesabınızı açın.

Facebook anasayfasında bulunan üst menünün sağ tarafında bulunan “Hesap” bölümüne tıklayın. Burada karşınıza çıkan seçeneklerden “Gizlilik Ayarları”’na tıklayın.

Facebook geliştiricileri gizlilik ayarlarını en acemi kullanıcının dahi kolayca yapabilmesi için size bazı şablonlar sunuyor. Bu seçenekler sırasıyla; “Herkes”, “Arkadaşlarımın Arkadaşları”, “Sadece Arkadaşlarım” ve son olarak “Önerilen”  isimli şablonlar.

Herkes: Bu güvenlik şablonunu seçerseniz tüm kişisel bilgileriniz, paylaştığınız fotoğraf ve videolarınız Facebook’a üye olsun veya olmasın herkes tarafından görülebiliyor.

Arkadaşlarımın Arkadaşları: Bu güvenlik şablonunu seçerseniz Facebook’ta bulunan bilgilerinizi arkadaşlarınız ve onların arkadaşları görebilir.

Sadece Arkadaşlarım: Bu güvenlik şablonu gizliliğe önem veren kişiler için ideal olan güvenlik şablonlarından birisi. Fakat işiniz dolayısıyla az tanıdığınız veya tanımadığınız insanları arkadaş listenize ekliyorsanız bu şablon sizin için pek uygun değil.

Bu şablonda dikkat etmeniz gereken bir husus var. “Fotoğraflarımda ve gönderilerimde etiketlenen kişilerin arkadaşlarının söz konusu fotoğraf ve gönderileri görmesine izin ver.”  seçeneği varsayılan olarak işaretli geliyor. Eğer bu seçeneği işaretli olarak bırakırsanız arkadaşlarınızı etiketlediğiniz fotoğrafları arkadaşlarınızın arkadaşları da görebilir. Bunu engellemek için onayı kaldırmanız yeterli.

Önerilen: Bu ayar Facebook tarafından ideal kabul edilip önerilse de işin aslı gizliliğinizi pek sağlamıyor. Facebook’ta gizliliğinize önem veriyorsanız bu ayar sizin için ideal değil.

Şablonlara bağlı kalmayıp ayarları ihtiyaçlarınıza göre yapabilmek için “Özelleştir” kısmına tıklayın ve  aşağıda bulunan “Ayarları özelleştir”’e tıklayın. Buradan hangi bilgilerinizi kimlerin görüp göremeyeceğini kolaylıkla belirliyebilirsiniz.

Facebook arkadaş listenizde patronunuz ve/veya ebeveynleriniz bulunabilir ve profilinizin bazı kısımlarını bu kişilerden gizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için “Özelleştir” kısmına tıklayın ve  aşağıda bulunan “Ayarları özelleştir”’e tıklayın. Örneğin profilinizdeki “Dini inanç ve siyasi görüş” kısmını PcLabs’taki arkadaşlarınızdan gizlemek istiyorsunuz diyelim. “Dini inanç ve siyasi görüş” ün sağındaki kutucuğa tıklayıp “Özelleştir”’e tıklayın.

Karşınıza çıkan pencerede “Bunu şu kişilerden gizle” kısmına, bu bilgiyi gizlemek istediğiniz arkadaşlarınızın veya arkadaş listenizin ismini yazın ve ayarı kaydedin.

Facebook’ta paylaştığınız fotoğrafları kimlerin görüp kimlerin göremeyeceğini de belirliyebilirsiniz. Bunun için “Gizlilik Ayarları” sayfasında “Özelleştir”’e tıklayıp alt kısımda yer alan “Ayarları özelleştir”’e tıklayın. Paylaştığım şeyler başlığının en altında bulunan “Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle” kısmından paylaştığınız fotoğrafları kimlerin görüp göremeyeceğini düzenleyebilirsiniz.

Aynı ayar penceresinden etiketlendiğiniz fotoğraflarla ilgili ayarları da “Başkalarının paylaştığı şeyler” başlığı altındaki seçenekleri kullanarak belirleyebilirsiniz.

Herhangi bir gönderiyi  kimlerin görebileceğini tek tek kontrol edebilirsiniz. Durum güncellemesi, bağlantı veya başka bir şey paylaşmadan önce, bunu kimlerin görebileceğini seçmek için kilit simgesine tıklayın. Seçtiğiniz ayar varsayılan olarak kullanılan “Gönderilerim” ayarının yerine geçecektir.

Son olarak bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Facebook uygulama programlama arabirimi(api) bu yaptığınız ayarları başkasının görmesine izin vermez.  Herhangi bir uygulama veya grup %100 çalıştığını iddia etse dahi sizi kimlerin engellediğini veya sizin kimleri engellediğinizi gösteremez.

"Facebook gizlilik ayarları nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli ?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. Sirke

  Facebook’ta tanımadığınız kişilerin kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemek için yapmanız gerekenler çok basit: Facebook denen şeyden uzak durun. :)

  • Aynen Katılıyorum. :) Bende Facebook Denilen İlletin Artık Amacından Saptığını Düşünüyorum.

   Arkadaşlarım Soruyo Facebook’suz Nasıl Yaşıyosun , İnternette Napıyosun Diye . Bende Fzcebook Yokken Ne Yapıyoduysam Onu Yapıyorum Diyorum Hiçbir Eksikliğinide Hissetmiyorum Facebook Kullanmamamın.

   Ama Elinize Sağlık Birçok Arkadaşa Yardımcı Olmuştur Bu Bilgiler.

 2. En sinir edici olay arkadaşlarınızın sizin de dahil olduğunuz fotoğrafları upload edip, adınızı tag’lemesi! Yahu belki ben istemiyorum köpük partisindeki fotoğrafımın nette paylaşılmasını! :D Dostu var, düşmanı var. Elin adamıyla özel anlarımında fotoğraflarını neden paylaşıyorsun!

  Hele ki bürokrat olanlar için durum çok daha vahim artık. Facebook’tan fişlenirsiniz bile. Üye olduğunuz guruplara, fotoğraf çektirdiğiniz masada alkol olup olmadığına dikkat edin! :)

  Şaka maka inanılmaz kızıyorum! Tek ferdi fotoğraflarını koyuyorsa koysun fakat benden izin almadan benim de dahil olduğum fotoğrafları paylaşanlar olunca tepem atıyor. O yüzden ben de yeni, ciddi, evlenilecek bir erkek bulduğunda, facebook hesabını anında kapatan kızlar gibi hesabımı kapadım çoktan. :D

 3. Merhaba Mert Abi,
  “Yea bunun ayarlarını nası yapıcaz, benim albüm Gugul’da çıkıyormuş” diyene “Al oku, hepsi anlatılmış” demelik başarılı bir yazı olmuş, tebrikler.
  Hem internet bağımlısı hem de paranoyak bir insan olarak güvenlik ayarlarını kaç defa hatmettim bilmiyorum,ama söyleyebilirim ki Facebook’ta güvenlik ayarları düzgün ve yerinde yapıldığında korkulacak bir şey yok: Siz farklı bir şey istemediğiniz sürece Mark efendinin elemanları ve sizin aranızda kalıyor bilgileriniz.

 4. TiG3R

  Ben başkalarının resim ya da durumuna yorum yaptığımda tüm listemdekilere mesaj gitmesin istiyorum, hala bulamadım ayarı…

 5. [...] facebook hesabınızı ele geçirebilirler. Gizlilik ayarlarından bunun nasıl yapılacağını Facebook Gizlilik Ayarları rehberimizde [...]

 6. nse

  arkadaşlarımın arkadaşları beni arkadaş olarak ekleyebiliyorlar bunu nasıl kaldırırım.yardımcı olurmusunuz

  • Bunu engellemek ne yazık ki mümkün değil. Hesap/Gizlilik Ayarları/Temel Dizin Bilgileri kısmında arkadaşlarımın arkadaşları ve herkes olarak iki seçenek sunulmuş ikisi arasında bir seçim yapmanız gerekiyor.

   • nse

    evet bende yapamadım,çünkü seçeneği yok ,lakin benim arkadaşlarımın arkadaşlarında *arkadaş olarak ekle* yazısı olmayanlar var…onlar nasıl yapmışlar bunu?(tanıyor olsam irtibat kuracağım öğreneceğim:))

    • Eğer arkadaşlarınızın arkadaşı değilse bu gayet normal fakat arkadaşınızın arkadaşı ise şöyle bir varsayımım var. Eskiden tanımadığınız kişilerin mesaj göndermesini dahi engelleyebiliyordunuz fakat facebook bunu değiştirdi. Sanırım arkadaş talebi yollayamadığınız kişiler facebook bu özelliği kaldırmadan önce bu ayarı yapmışlar.

 7. figen

  arkadaş listemde olmayanlardan mesaj almak istemiyorum …yeni facede ayarlarda bulamadım.yardımcı olurmusunuz…

Mesaj gönder »